Založ si blog

Odopretie mimoriadnej vojenskej služby, otázky a odpovede.

Rezonujúcou témou posledných dvoch týždňov na sociálnych sieťach boli práve otázky späté s vyhlásením o odopretí mimoriadnej vojenskej služby v prípade vyhlásenia vojnového stavu a následnej mobilizácie.
Nepretržitá eskalácia konfliktu u nášho suseda nenecháva mnohých ľahostajnými a zodpovedá tomu aj fakt, že v porovnaní s rokom 2014, kedy sa to obdobnými vyhláseniami len „hemžilo“ na okresných úradoch po Slovensku, v súčasnosti žiada o alternatívnu vojenskú službu už trojnásobný počet žiadateľov než v spomínanom roku a to ešte nebol mesiac január uzavretý.
Vyhlásenie je totiž možné podať len do konca januára každého roka a pod zverejnenými videami a článkami fundovanejších, či laických prispievateľov sa viedli siahodlhé diskusie, ktoré strhli často prakticky celé politické spektrum fanúšikov. Pre náhodného pozorovateľa, ktorý chcel napríklad svoje presvedčenie o odmietnutí akéhokoľvek násilia na ľuďoch, ako aj odmietnutie vzatia zbrane do rúk proti akémukoľvek agresorovi, ktorý napadne náš štát uviesť na tlačivo Vyhlásenia o odmietnutí mimoriadnej vojenskej služby tak vznikol galimatiáš protichodných informácií, ktoré na sociálnych sieťach obsiahol. Aj z tohto dôvodu som sa rozhodol prispieť svojou štipkou k náprave prevládajúceho chaosu v tejto téme a pokúsim sa čitateľovi, ktorého táto téma aspoň okrajovo zaujíma ozrejmiť základné fakty.
Aby som nemusel písať zdĺhavý článok, cez ktorý by sa musel každý „prehrýzť“, zvolil som formu otázok a odpovedí, v ktorých sa lepšie orientuje, a ktoré si aj v časovej tiesni môžete stiahnuť do telefónu a následne prečítať. Vopred sa ospravedlňujem za 14. bod, do ktorého som už vkladal svoje názory a napokon som ho musel razantne skrátiť, lebo veľkosť jeho obsahu presiahla všetky odpovede na otázky v zvyšných 13tich bodoch. Pokiaľ by boli vo forme obrázka nečitateľné, nájdete pri nich aj odkaz na stiahnutie vo formáte PDF, ktorý môžete stiahnuť na mojom kanáli Telegramu

Súbor vo formáte PDF s nižšie uvedenými otázkami a odpoveďami nájdete na mojom kanáli Telegramu aj prostredníctvom vášho osobného počítača bez akejkoľvek potrebnej inštalácie na uvedenom odkaze:
https://t.me/s/LazarZilina
Rovnako tam nájdete aj jednotlivé tlačivá pre jednotlivé okresné úrady krajských miest, ale to už je skôr adresované tým, ktorí váhajú medzi vzormi kolujúcimi svetom sociálnych sietí a nevedia sa rozhodnúť, ktoré je správne a zahŕňa všetky zákonom požadované informácie žiadateľa.
Odkaz na PDF súbor otázok a odpovedí nájdete aj tu:
https://pdfhost.io/v/J3KhTL1X._FAQ_jpg_pdf_Vyhlodvykmimsluzb_Lazar

Zdroj foto a text: Pavol Lazar
Zdroj Foto a text: Pavol Lazar

Všetkým, ktorí nenašli na vyššie uvedenom stručnom FAQu odpovede na to, čo ich zaujíma odporúčam, aby si našli čas a seriózne si prečítali celé zákonné znenie, ktoré nájdete aj v nasledujúcom odkaze:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2005/569/

V utorok, 31.01. 2023 je posledný tohtoročný termín, kedy je možné tlačivo odovzdať osobne, alebo zaslať poštou.

Zanedbané „Referendum 2023“

21.01.2023

Aj ja som sa stal ako mnohí iní súčasťou komisií, prostredníctvom ktorých práve dnes prebieha „Referendum 2023“ ako ho zľudovelo nazývame. Keďže účasť nie je v ranných hodinách vysoká, členovia a zapisovatelia okrskových , či ďalších komisií majú aj dostatok času na prehliadanie článkov, alebo videí z internetu prostredníctvom sociálnych sietí a [...]

Primátor Žiliny žiadal sedemtisícový plat

23.11.2022

Znovuzvolený primátor Žiliny, Peter Fiabáne vyjadril dnes poľutovanie pred médiami nad jeho neschváleným návrhom, v ktorom si na prvom povolebnom Mestskom Zastupiteľstve zažiadal navýšiť plat o maximálnu zákonnú mieru (o 60%), čo by v prípade Žiliny aktuálne znamenalo presne 6.859 €. Je predpoklad, že už v nasledujúcom roku 2023 by presiahol sumu 7.000€. Nuž aj [...]

Ako hodnotíme svoju históriu a aktuálne témy?

23.10.2022

V sobotu sme si pripomenuli 135. výročie narodenia Dr. J. Tisa, prvého prezidenta SR. Ako v 90. rokoch prebiehala glorifikácia, v dekáde posledných 20. rokov prebieha naopak razantná dehonestácia jeho osobnosti. O objektívne posúdenie historických súvislostí spätých s pôsobením a funkciou prezidentského úradu v ťažkých chvíľach 2. svetovej vojny nemá žiadna politická [...]

SAMP/T

Časť talianskej opozície tvrdo kritizuje výcvik ukrajinských vojakov neďaleko Ríma

20.03.2023 21:42

Taliansko podľa opozície poskytovaním čoraz rozvinutejších zbraní prispieva k zvyšovaniu intenzity konfliktu na Ukrajine.

superpočítač, počítač, pc, procesor, CPU, intel, výpočtová sila, komputing

Nemecká rada pre etiku žiada limity na používanie umelej inteligencie

20.03.2023 20:36

Používanie umelej inteligencie by malo posilniť ľudský rozvoj, nie ho znižovať.

Francúzsko

Francúzska vláda prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery

20.03.2023 19:29, aktualizované: 19:47

Francúzska vláda v pondelok prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery v parlamente.

Remišová

Hlas vystavil Remišovej faktúru na 600 miliónov. Prihodil aj predražené vešiaky

20.03.2023 18:21

Nečerpá eurofondy a nakupuje predražené vešiaky, tvrdí Hlas o ministerke Remišovej. Podľa rezortu ide o osobnú pomstu.

Pavol Lazar

"Byť rozhľadeným Slovákom a dobrým človekom je cesta, ktorou sa uberá môj život.", je mojim osobným krédom, ktorým sa riadim.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 50082x
Priemerná čítanosť článkov: 4174x

Autor blogu

Kategórie