Založ si blog

Pellegríniho „ťah“ s vylúčením spolupráce

Počas sumarizácie pripravovaných, alebo už verejne dostupných petícií za referendum proti tzv. “obrannej” zmluve s USA sa mi rozozvučal telefón. Niekoľko rýchlych textových správ od priateľov upútalo moju pozornosť. Napokon som prerušil prácu a so zvýšeným srdcovým tepom píšem tieto riadky. To načasovanie totiž nemusí byť rovnako náhodné. “Kto za koho (a za čo) kope?” sa prakticky vždy časom odhalí. K čiastočným odhaleniam dochádza priebežne a ostávajú nepozorované, iné už môžu budiť podozrenia viacerých. Ale poďme k meritu veci.

Pán predseda strany HLAS -SD sa podľa mňa vo viacerých témach zvíja ako slizký had.
Príkladov je po ruke hneď niekoľko.
Ako tomu bolo napríklad pri “obrannej” zmluve s USA (najskôr nedôležité, následne bojovníci proti), alebo pri opatreniach (uvoľnite opatrenia, neskôr rétorika “ste mali sprísniť opatrenia”), či už pri vakcinácii (najskôr za presadzovanie vakcinácie, potom zas proti). Napokon takýchto razantných otočení kormidla bolo ešte viac, stačí si prejsť diskusné relácie od jari 2020, v ktorých vystupoval osobne, alebo boli prítomní jeho zástupcovia.

Strana HLAS -SD bola často pod tlakom voličov, apelujúcich na to aby spolupracoval aj s inými opozičnými parlamentnými stranami (tieto komentáre boli častokrát na Facebooku vymazávané) aspoň pri najzávažnejších témach, odpovediam sa kompetentní vyhýbali.
Po včerajšom proteste, na ktorom bolo prítomných aj niekoľko desiatok voličov ĽS Naše Slovensko ako aj niekoľko funkcionárov začal však dostávať ešte bolestivejšie otázky ohľadne pripustenia možnej spolupráce s Kotlebovcami na akejkoľvek úrovni.
“Ako sa zbaviť citlivejšie otázok tohto typu?” bolo zrejme otázkou, ktorú bolo potrebné vyriešiť.
Keďže je ĽS Naše Slovensko podľa aktuálnych preferencií podhodnotené, lepší čas na verejné vyhlásenie o odmietnutí spolupráce na akejkoľvek úrovni sa už naskytnúť nemusí. Aby sa zbavil najväčšej kritiky a aby bolo toto vyhlásenie vnímané naozaj pozitívne, bolo potrebné vymyslieť niečo, čo svojim voličom bude môcť súbežne prisľúbiť a zožne naopak úspech. Nazvime to kompenzáciou.
Výsledkom je dnešné verejné vyhlásenie, ktoré okrem ĽS Naše Slovensko doplnil o vládnu stranu OĽANO.
Núdza o dôvody prečo OĽANO rozhodne nie je.
S Kotlebcami to už bolo horšie. Vyriešili to napokon veľmi všeobecným zdôvodnením, pod ktorým si bežný človek môže predstavovať naozaj čokoľvek:
“ĽSNS je vzhľadom na svoje hodnotové vybavenie rovnako subjektom, s ktorým si v HLASe nevieme predstaviť spoluprácu na akejkoľvek úrovni.”.
Elektorát ĽS Naše Slovensko rozhodne nepatrí k priaznivcom pána Pellegríniho, no aj “cez zuby”  podporil na odporúčanie Kotlebovcov iniciatívu za referendum o odvolaní vlády z dielne HLASu, lebo v prvom rade by mala každá strana slúžiť záujmom ľudu a budúcnosti Slovenska a predčasné ukončenie pôsobenia „našej“ súčasnej vlády si želali všetci.
Prostredníctvom spolupráce čo i len minimálnej v najdôležitejších témach (bratríčkovať sa naozaj zásadne rozdielne strany nemusia) môžu totiž opozičné strany dosiahnuť úspešné zmeny v najzásadnejších otázkach, na ktorých sa vzácne zhodujú takmer všetci ich voliči.

Napokon nedávno už pán Pellegríni neuvedomujúc si spustený kamerový záznam pred reláciou „Na telo“ s Michalom Kovačičom vyrobil pre svoju stranu HLAS nepríjemný trapas. Pri čakaní na začiatok relácie si so svojím oponentom  Jánom Budajom (OĽANO) krátili čas vzájomnou diskusiou, v ktorej pán Pellegríni potvrdil slová Budaja, že priaznivci opozície protestujúci v uliciach sú dezoláti a dodal, že stranu SMER opúšťal kvôli jej extrémizmu. Video nájdete v príslušnom odkaze na videozáznam v čase 01:50. Už tam sa začali odkrývať postoje predsedu HLAS – SD. Uvidíme čím ďalším nás prekvapí.

Kto pôsobí v parlamente s primárnym ohľadom na mediálnu konformitu a rast preferencií, nekoná v súlade s požiadavkami občanov a raz poprie všetko čo sľuboval presne ako spomínané OĽANO.
Toľko môj názor.

Zdroj foto: Facebook / Ján Hrubý (člen HLASu, známy svojimi dobrými vzťahmi s Poorom, Pellegrinim a Rašim, ktorému robil vedúceho kancelárie v čase, keď bol podpredsedom vlády).

Pavol Lazar

Primátor Žiliny žiadal sedemtisícový plat

23.11.2022

Znovuzvolený primátor Žiliny, Peter Fiabáne vyjadril dnes poľutovanie pred médiami nad jeho neschváleným návrhom, v ktorom si na prvom povolebnom Mestskom Zastupiteľstve zažiadal navýšiť plat o maximálnu zákonnú mieru (o 60%), čo by v prípade Žiliny aktuálne znamenalo presne 6.859 €. Je predpoklad, že už v nasledujúcom roku 2023 by presiahol sumu 7.000€. Nuž aj [...]

Ako hodnotíme svoju históriu a aktuálne témy?

23.10.2022

V sobotu sme si pripomenuli 135. výročie narodenia Dr. J. Tisa, prvého prezidenta SR. Ako v 90. rokoch prebiehala glorifikácia, v dekáde posledných 20. rokov prebieha naopak razantná dehonestácia jeho osobnosti. O objektívne posúdenie historických súvislostí spätých s pôsobením a funkciou prezidentského úradu v ťažkých chvíľach 2. svetovej vojny nemá žiadna politická [...]

1968 a kontrarevolúcia

22.08.2022

Na mnohé komentáre na Facebooku v spojitosti s rokom 1968 som musel jednoducho zareagovať aj napriek nedostatku času. Málokto dokáže objektívne vnímať historické udalosti a ich súvislosti. To, že sme boli súčasťou východného bloku nebolo žiadnym požehnaním ani ako to, že sa po jeho rozpade stala Amerika hegemónom sveta. Zažehnanie kontrarevolúcie obsadením [...]

Mikuláš, čert, anjel

KVÍZ: Barbora, Mikuláš, Lucia, Štefan... Čo viete o postavách spojených s adventom a Vianocami?

03.12.2022 10:30

Čo robili kedysi dievčatá na svätú Barboru? Kto bola svätá Lucia či svätý Štefan? A čo Gašpar, Melichar a Baltazár? Otestujte sa

Jaroslav Naď

Naď: Bez schválenia rozpočtu nestúpnu platy vojakom, ohrozíme modernizáciu

03.12.2022 09:46

Minister obrany Jaroslav Naď si nevie predstaviť fungovanie rezortu v rozpočtovom provizóriu.

Ukrajina, Rusko, vojna

ONLINE: Bulharsko má pre Ukrajinu len ľahké zbrane, tanky nepošle

03.12.2022 07:40, aktualizované: 10:44

Bulharsko bolo spolu s Maďarskom a Rakúskom poslednou krajinou v Európskej únii, ktorá Ukrajine oficiálne nedodávala zbrane.

Mikuláš, Vianoce, čokoláda

Holanďania stále viac nechcú aby Čierny Peter bol čierny

03.12.2022 07:24

Holanďania sa čoraz viac stavajú proti čiernej tvári tradičnej sviatočnej postavy Zwarte Piet (Čierny Peter).

Pavol Lazar

"Byť rozhľadeným Slovákom a dobrým človekom je cesta, ktorou sa uberá môj život.", je mojim osobným krédom, ktorým sa riadim.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 32352x
Priemerná čítanosť článkov: 3235x

Autor blogu

Kategórie