Heger má tajný plán ako nahradiť ruský plyn

27. apríla 2022, Pavol Lazar, Nezaradené

Heger ma tajný plán ako nahradiť Ruský plyn. Je však až tragikomické, že sa oň s nikým nechce podeliť. Ale poďme pekne od začiatku.

Cena plynu v Európe opäť stúpa o 17%. Poľsko je od včera od dodávok plynu z Ruska odstavené, čo korešponduje s vyhlásením poľskej plynárenskej firmy PGNiG. Tá ešte včera uviedla, že ju ruský Gazprom informoval, že od stredy rána ukončí dodávky plynu do Poľska, keďže odmietajú realizovať platbu v požadovaných Rubľoch. Na rozdiel od Slovenska má však Poľsko okrem naplnených zásobníkov o niekoľko mesiacov dokončiť plynovod „Baltic Pipe“, ktorým do Poľska potečie plyn z Nórska a nahradí aspoň čiastočne ich 55%tnú „závislosť“ od Ruského plynu. 1

Prekvapením sa však stalo Bulharsko. Ruský plynárenský koncern Gazprom totiž informoval aj bulharský Bulgargaz, že od stredy (27. apríla) zastaví dodávky plynu. Zjavne sa jedná o reakciu Ruska na zakáz lodiam plaviacim sa pod ruskou vlajkou vplávať do svojich čiernomorských prístavov, ktorý v rámci rozšírených sankcií EÚ zaviedlo Bulharsko 17. apríla. Paradoxom však ostáva, že práve Bulharsko odmietlo žiadosť Ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu o vojenskú pomoc a dokonca sa predsedníčka vládnej strany BSP (súčasne ministerka hospodárstva) Kornelia Ninová opakovane vyjadrila, že „na Ukrajinu nebude z Bulharska vyvezený ani jediný klinec“.2 Tým, ktorí pozorne sledujú dianie späté s Ukrajinou a Ruským plynom však neuniklo pozornosti, že Bulharsko samotné ešte v marci tohto roku neplánovalo obnoviť rokovania s GAZPROMom o nákupe zemného plynu z titulu „spoločnej Európskej stratégie„.

Slovensko je úplne závislé od ruských energetických surovín, zmena bude náročná.“, uviedol minulý mesiac bývalý rektor Slovenskej technickej univerzity Vladimír Báleš na pôde Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v diskusnom podujatí Budúcnosť priemyslu v klimaticky neutrálnej Európe, ktoré organizovala Republiková únia zamestnávateľov. Pre priblíženie vysvetlil náročnosť prechodu na novú technológiu spracovania ropy z iných zdrojov pre Slovnaft a rovnako aj pre plyn, pretože na Slovensku sú mnohé fabriky nastavené na zloženie ruského plynu. Výnimku netvoria ani horáky v domácnostiach, ktoré sú podľa neho nastavené na ruský plyn a pri dodávke iného môžu vzniknúť technické problémy. Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták vtedy apeloval: „Pri uvaľovaní sankcií treba byť obozretní, aby nepadla ekonomika, lebo v slovenskom priemysle je zamestnaných asi 600-tisíc ľudí.„.3

Na možné dopady pre Slovensko PLYNúce z okamžitého prerušenia dodávok z Ruska upozorňovali naozaj mnohí odborníci a niečo som aj ja odcitoval v svojom staršom kratšom článku.

Naša vláda je však k týmto obávam dlhodobo hluchá a slepá. Okrem naplnených zásobníkov, ktoré pre SPP prevádzkuje spoločnosť Nafta, a.s., Gbely komunikuje Slovensko s ďalšími dodávateľmi. Výsledky týchto rokovaní však nie sú zatiaľ známe. Aj napriek tomu sa však nechal premiér Eduard Heger včera počuť:
Sme pripravení na čokoľvek..
Platby za nakúpený plyn bude ruskému plynárenskému koncernu Gazprom realizovať naďalej v eurách.

Škoda, že nič konkrétne z pripravených opatrení neuviedol. Všetci tušíme, čo má vláda pripravené pre prípadné odpojenie. Ja im neverím ani nos medzi očami..

Pavol Lazar

Zdroj Foto 1: ct24.ceskatelevize.cz , Zdroj info 1:

https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/rusko-ukrajinsky-konflikt/3480204-rusko-zastavilo-dodavky-plynu-do-polska-pise-server

Zdroj Foto 2: trend.sk , Zdroj info 2:

https://www.trend.sk/biznis/rusko-vypina-plynu-prvu-krajinu-ziadala-dalsie-sankcie-pre-putina-zrusila-oligarchov

Zdroj info 3:

https://www.trend.sk/spravy/energia-sr-je-uplne-zavisla-ruskeho-plynu-ropy-zmena-nie-je-jednoducha

Zdroj foto 3: cas.sk , Zdroj info 4:

https://www.cas.sk/clanok/2671875/heger-o-moznej-odstavke-plynu-sme-pripraveni-na-cokolvek