Založ si blog

Sobotný protest proti “bezpečnostnej” zmluve s USA

V sobotu, dňa 22.01.2022 sa konal v Bratislave protest priamo pod oknami Americkej ambasády. Protest podporili Kotlebovci, ktorí zabezpečili niekoľko autobusov a rečníkov, ku ktorým sa pridali viacerí občianski aktivisti, ktorí vystúpili súčasne na pódiu s príhovormi (Marek Šoun, Michaela Hornáčková, Kotlár z TV Slovan, či Peter Ružinský).
Cieľom protestu bolo jednoznačné vyjadrenie nesúhlasu s pôsobením Americkej armády na Slovensku, ktoré je predmetom aktuálne rezonujúcej “obrannej” zmluvy. Z protestu som mal však zmiešané pocity, ktorých som sa nemohol zbaviť. Tak sa vám ich pokúsim priblížiť.

Zo Žiliny, Bytče a Považskej Bystrice som ako tomu pravidelne býva zabezpečoval dopravu. V úvode týždňa som rozoslal správy, absolvoval niekoľko telefonátov, prezdieľal pozvánku na Facebooku a ľudia sa postupne nahlasovali. Najvyšší záujem o miesta v autobuse býva pravidelne 2-3 dni pred dňom konania protestu a stalo sa niečo nezvyčajné. Vo štvrtok, 20.01. zverejnila pani prezidentka svoje stanovisko o jej podpore uzavretia dohody o obrannej spolupráci s USA, ktorú navrhuje doplniť o interpretačnú doložku. Som zásadný odporca pôsobenia cudzích armád na našom území, už tobôž dlhodobého (11rokov v tomto prípade) a nieto ešte americkej armády, ktorú viním za mnohé vojenské intervencie, destabilizáciu mnohých krajín a napokon ich chuť opúšťať nadobudnuté základne a letiská poznajú aj Nemci, keďže sa odtiaľ poberajú už od pádu tzv. železnej opony a Berlínskeho múru (1989). Celú situáciu ešte absolútne podčiarkuje razantná eskalácia napätia na diplomatickom poli, ale aj presuny a sústreďovanie vojenských jednotiek v “dosahu” Ukrajiny. Obliala ma vlna nevôle a pridvihlo mi tlak ako pri sledovaní TV spravodajstva hlavného mediálneho prúdu.
Dve hodiny po tomto jej prehlásení však záujem o miesta razantne ustal. Večer už nik nevolal, nepísal, pre istotu som neveriacky reštartoval telefón. Na druhý deň ráno (v piatok) som si vybavil v práci voľno a s kolegami sme sa vyrazili pripomenúť pánovi ministrovi Naďovi do Banskej Bystrice, kde bol na návšteve múzea SNP. Ani po krátkom a o to “srdečnejšom” privítaní a následnom návrate do Žiliny sa nenahlásil nik.

Protest v Banskej Bystrici. Zdroj foto: Pavol Lazar

Večer som strávil telefonovaním, opätovným zdieľaním pozvánky a rozosielaním správ, kým som nenavýšil stav obsadenia autobusu. Sobotné ráno ma potešilo rozozvučaním telefónu. S predstavou doplnenia posledných voľných miest som dvíhal hovory a odpisoval. Na moje sklamanie ani následné správy a hovory neboli priaznivé, niektorí prihlásení zrušili účasť s rôznymi ospravedlniami. Schmatol som transparent, termosku s čajom, sadol do auta a šiel na miesto zrazu. Sklamanie prítomných z nízkej účasti bolo zrejmé. Dávalo zlú predtuchu účasti v Bratislave. Keďže sa však takmer všetci poznáme, dobrú náladu a príjemnú atmosféru, ktorá sa vniesla do autobusu už nepoznačil ani fakt, že z Považskej Bystrice nás vyrazilo o 14 menej, než bol predpokladaný počet účastníkov.

Z protestu. Zdroj foto: Pavol Lazar

700 – 1.200 ľudí pred Americkou ambasádou síce budilo rešpekt, no úprimne, očakávali sme naozaj viac. Vyzbrojení transparentom, bubnom a megafónom za skandovania hesla “Cudzie vojská nechceme!” sme sa vmiesili do davu, kde sme sa už nechali “unášať” rečníkmi, piesňami a pokynmi moderátorky. Plamenné príhovory striedali faktické i apelujúce na pokračovanie v aktivitách presadzujúcich nepodporenie zmluvy.

Z protestu. Zdroj foto: Jaroslav Ševčík
Záver protestu. Zdroj foto: Jaroslav Ševčík

V dave boli viditeľné rozmanité transparenty s príznačnými heslami, no najvýraznejší bol predsa len ten najdlhší (20 m) nesúci posolstvo nesúhlasu s možným umiestnením jadrových zbraní na Sliači, ktorý bol na záver programu roztiahnutý priamo pred plotom ambasády a pred prezidentským palácom.

Z Bratislavy sme odchádzali spokojní, že sme nelenili a vyjadrili svoj nesúhlasný postoj s prijímaním nevýhodnej a prakticky okupačnej zmluvy. Po dohode s vodičom sme na spiatočnej ceste podporili nákupom chalanov v známom Hollywood Burger v Trnave, ktorí sa vzopreli nariadeniam a stali sa tak známymi po celom Slovensku. Samozrejme že je v tom viditeľný istý paradox, že po proteste proti zmluve s USA nakupovali protestujúci Americké hamburgery, no neboli sme tam z labužníckych dôvodov. Pracovný kolektív na čele s Ivom bojovali aj za gastro-sektor na Slovensku počas obmedzení a nezľakli sa ani represálií, tak sme im šli z vďaky spraviť tržbu.

20 metrov dlhý transparent. Zdroj foto: Facebook/ Marian Kotleba
Pred prevádzkou Hollywod Burger v Trnave s majiteľom Ivom. Zdroj foto: Pavol Lazar

To, že sa však nedokázal na protest zmobilizovať dostatok (aspoň niekoľko tisíc) ľudí vo mne zostalo vŕtať doposiaľ. Takáto dôležitá a naozaj závažná téma vo mne evokovala zásadne rozdielne predstavy o počte prítomných Slovákoch, z ktorých prevažná väčšina údajne podpísanie zmluvy nepodporuje. Či sa pod nezáujem podpísala frustrácia z reakcie prezidentky, alebo naopak jej návrh o doplnenie interpretačnej doložky upokojil natoľko všetkých už posúdiť naozaj neviem. No každopádne už som za posledné dva roky zorganizoval niekoľko “výprav” a s takouto razantnou stratou záujmu dva dni pred termínom som sa ešte nestretol.
V komentároch som zaregistroval, že bola nedostatočná informovanosť o protestnom zhromaždení. S tým súhlasím, avšak súčasne dodávam, že ani predtým sa razantná kampaň informujúca o plánovaných zhromaždeniach nerobila a účasť bývala 2 – 3 násobne vyššia.

Fotografie z autobusu nájdete zverejnené na sociálnej sieti Facebook v tomto odkaze.

Pavol Lazar

Heger má tajný plán ako nahradiť ruský plyn

27.04.2022

Heger ma tajný plán ako nahradiť Ruský plyn. Je však až tragikomické, že sa oň s nikým nechce podeliť. Ale poďme pekne od začiatku. Cena plynu v Európe opäť stúpa o 17%. Poľsko je od včera od dodávok plynu z Ruska odstavené, čo korešponduje s vyhlásením poľskej plynárenskej firmy PGNiG. Tá ešte včera uviedla, že ju ruský Gazprom informoval, že od stredy rána [...]

Má Maďarsko svoje skryté záujmy na Ukrajine?

26.03.2022

Mnohí tlieskame Maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho postoje voči dianiu na Ukrajine a opatreniam proti Ruskej Federácii. Napokon aj ja sám mám v mnohom podobné predstavy, ktoré prezentuje Maďarsko pod jeho vedením, najmä v súvislosti s angažovaním sa v priamej vojenskej podpore, ako by mala reagovať vláda SR.Ak porovnám postoje ministra Jaroslava Naďa a premiéra [...]

Je humanitárna pomoc občanov pre ukrajinské matky s deťmi smerovaná správne?

28.02.2022

Čo sa deje v područí pomoci Ukrajinským matkám s deťmi, ktoré utekajú zo svojej vlasti na Slovensko šokovalo viacerých ľudí, aktivistov, či politikov, ktorí im na hranice priviezli humanitárnu pomoc? Na veľkom hraničnom prechode Vyšné Nemecké, kadiaľ údajne prúdia nešťastné ženy s deťmi totiž rusky, alebo ukrajinsky hovoriace ženy s deťmi jednoducho v noci dňa 27. [...]

Jozef Gabčík

Česi našli Gabčíkovu pištoľ. Je v súkromných rukách

28.05.2022 08:11

Českým bádateľom sa podarilo nájsť a identifikovať osobnú pištoľ Jozefa Gabčíka, jedného z výsadkárov, ktorí vykonali v Prahe atentát na Heydricha.

Mariupol, vojna na Ukrajine

ONLINE: Úporné boje o Donbas, Severodoneck je takmer obkľúčený

28.05.2022 07:00

Donbas zostáva kľúčovým miestom a minimálnym cieľom, aby Putin mohol vyhlásiť inváziu na Ukrajinu za úspešnú. Prebiehajú tu urputné boje.

Donald Trump

Trump: Streľba v Texase je dôvod na ozbrojenie, ľudia sa musia brániť pred zlom

28.05.2022 06:38

Bývalý americký prezident Donald Trump v piatok odmietol výzvy na sprísnenie kontroly zbraní.

Kórea KĽDR koronavírus horúčka prípady úmrtia Kim

KĽDR urputne bojuje s covidom, počet prípadov za deň klesol pod 100-tisíc

28.05.2022 06:13

Sverná Kórea má najmenej nových prípadov za tri týždne, čo krajina prvýkrát potvrdila výskyt choroby COVID-19.

Pavol Lazar

"Byť rozhľadeným Slovákom a dobrým človekom je cesta, ktorou sa uberá môj život.", je mojim osobným krédom, ktorým sa riadim.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 17481x
Priemerná čítanosť článkov: 2914x

Autor blogu

Kategórie